• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

dalpol-jacht.pl

  • Strona główna
  • Produkcja jachtów w Polsce
  • Jak powstaje jacht?
  • Wakacje na jachcie
  • Co zabrać na rejs jachtem?

Jak powstaje jacht?

Wiele osób zapewne zadaje sobie to pytanie. Budowa jachtu jest czasochłonna i skomplikowana. Wszystko musi być idealnie wymierzone i sprawne, aby podczas rejsu nie wystąpiły żadne komplikacje.

Zazwyczaj podziwiamy piękny wygląd jachtów i ich luksusowe pokłady. Co jednak kryje się w środku?

Budowa nowoczesnej łódki

Kiedyś budowa mniejszego jachtu nieco różniła się od tej dzisiejszej. Cała dokumentacja była papierowa, kadłub laminowało się ręcznie, przycinało się sklejki i kleiło listewki.

Dzisiaj wygląda to nieco inaczej.

Na początku trzeba zdobyć projekt. Można go zamówić, jeśli mamy określony koncept lub kupić gotowy. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, kluczowe jest wybranie doświadczonego konstruktora, który jest na bieżąco ze wszelkimi nowinkami.

Aby w miarę szybko i sprawnie zbudować łódkę, jej projekt powinien być trójwymiarowy. Nowoczesna technologa pokaże nam to, czego nie widać na dokumentacji papierowej. Możemy obejrzeć szkielet jachtu pod każdym kątem i lepiej odwzorować go w rzeczywistości.

Następnym etapem jest wyfrezowanie modelu kadłuba i pokładu z pianki w technologii CNC, która zapewnia przede wszystkim sprawność i precyzję. Sam skrót CNC pochodzi od angielskiego wyrażenia, które oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Dzięki tej technologii nie ma mowy o marnowaniu materiału, zapewnia ona oszczędność i idealną powtarzalność oraz szczegółowe odwzorowanie projektu. Każdy model jachtu wykonany przy użyciu CNC będzie taki sam. Jest to niezwykle istotne, aby łódka była wykonana poprawnie, ponieważ reszta modeli będzie na niej wzorowana i błędy mogą być powielane.

Na podstawie projektu 3D buduje się także model wzmocnienia wewnętrznego.

Tak stworzone części mocuje się do łoża, obrabia, lakieruje i poleruje. Później powstaje forma kadłuba i pokładu, na podstawie których można wykonać z laminatu elementy jachtu.

Pierwszy etap w tworzeniu formy, polega na nałożeniu na modele specjalnego żelkotu narzędziowego. Następnie nakłada się wiele warstw maty szklanej oraz innych materiałów, stosowanych zgodnie z przyjętą technologią budowy form.

W etapie końcowym tej części budowy formę się poleruje i dokonuje ewentualnych korekt. Następnie forma jest mocowana na sztywnej, nośnej konstrukcji stalowej.

Kiedy mamy już gotowe formy, możemy przystąpić do wykonywania elementów łódki z laminatu. Powszechnie używa się do tego dwóch metod – laminowania ręcznego lub infuzji próżniowej.

Druga metoda ogranicza praktycznie do minimum kontakt z żywicą. Miesza się ją jedynie z odpowiednią ilością utwardzacza i podaje do wężyka zasysającego. Resztę pracy wykonuje za nas podciśnienie.

Warto wspomnieć, że podczas ręcznego laminowania praktycznie niemożliwe jest uzyskanie laminatu o tak wysokich parametrach, jak podczas użycia infuzji próżniowej. Koszty wykonania są natomiast takie same, z czego jasno wynika że laminowanie przez infuzję przynosi o wiele lepsze efekty przy praktycznie takich samych nakładach pieniężnych.

Dzięki wykorzystaniu infuzji, w modelu jachtu zachowuje się optymalny stosunek wytrzymałości do masy.

Ostatnim krokiem przy produkcji jachtu, jest wyciągnięcie wyrobu z formy, obcięcie niepotrzebnych elementów technologicznych, spasowanie kadłuba, pokładu i wzmocnienia wewnętrznego oraz ich sklejenie.

Na sam koniec jacht wyposaża się w takie elementy jak okucia, knagi, bloczki do lin i tak dalej.

Knagi jachtowe umożliwiają szybkie i pewne unieruchomienie liny oraz jej zwolnienie w razie potrzeby,

Jak widać, budowa jachtu nie jest taka prosta. Stworzenie idealnego i funkcjonalnego modelu wymaga doświadczenia i dużej wiedzy. Jednak dzisiejsze technologie pozwalają na budowę łodzi z coraz większą precyzją.

Primary Sidebar

Galeria

Copyright © 2022. dalpol-jacht.pl. All rights reserved.

  • Strona główna
  • Produkcja jachtów w Polsce
  • Jak powstaje jacht?
  • Wakacje na jachcie
  • Co zabrać na rejs jachtem?